המיזם "קצר וסאטירי" יצא לדרך ביוזמת קרן גשר גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, משפחת קישון ופסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה.

במסגרת המחווה ליצירתו של אפרים קישון, לרגל עשור למותו, הוזמנו יוצרי קולנוע בישראל להגיש הצעה מקורית וחדשנית לסרט קצר העושה שימוש או שואב השראה מיצירתו העשירה  והמגוונת של קישון. 

98 הצעות הוגשו לתחרות ומתוכם נבחרו עשרה תסריטים. במסגרת אירוע הפיצינג' שהתקיים בפסטיבל, בחר צוות השופטים שמנה את הבמאי דני סירקין, הבמאי גור בנטוביץ' והשחקן צחי גראד, את חמשת הזוכים במענק הפקה ליצירת סרט קצר וסאטירי באורך של עד 7 דק'.

הסרטים הוקרנו בהקרנת בכורה בפסטיבל חיפה וכן בתכניות הרטרוספקטיבה לקישון שהתקיימו בסינמטקים ברחבי הארץ.

 

המקווה האחרון בסיביר 

במאי: נפתלי אלתר I תסריטאי: אשכול נבו I הפקה: תותים הפקות  

עיר הצדיקים 1993. ראש העיר אברהם דנינו ופמלייתו מתמרקים לקראת ביקורו של הנדבן האמריקאי ג'רמיה מנדלשטרום. לפני כשנה הודיע מנדלשטרום שברצונו 

לתרום לעיר מקווה טהרה. משיקולים קואליציונים, החליטה מועצת העיר להכריז עליו כ"מקור גאווה" בשכונה המאכלסת אך ורק עולי גיל הזהב מרוסיה והמכונה בשל כך, בפי שאר תושבי העיר - "סיביר".

אלא שאף אחד לא טרח ליידע את העולים הרוסים שמקימים עבורם מקווה וכשהמבנה החדש מוקם בשכונה, הם בטוחים שסוף סוף בנו עבורם את מועדון השחמט אליו הם מייחלים זמן רב. כך מתחילה שרשרת של אי הבנות שמובילה את הסרט אל שיאו הקומי טרגי.

 

יוקר המחיה 

במאי: דניאל נחנסון, אלי חביב I מפיקים: דניאל נחנסון, אלי חביב

 

פולטיקאי לוקח לעצמו יום מנוחה. מה יש? רק העבירו את תקציב המדינה ואחרי כל מה שהוא עשה למען העם שלו, מותר לו לצאת קצת לדוג  על יאכטה עם חבר. נערת ליווי שמגיחה לפתע מבטן היאכטה טורפת את כל הקלפים  איך הוא יכול לחזור למרינה כשיש לו זונה על היאכטה? תמונות כאלה בעיתון הן סוף הקריירה שלו. אך מה יישאר מהצדקנות  והיושרה שלו במצב הזה? איך יתמודד עם ויקי, נערת ליווי שהלהט שלה לא היה מבייש את דפני ליף מראה לו מה באמת חשוב לו וכמה באמת אכפת לו מיושר ומהאזרח הקטן, משלם המיסים.

 

 

הוצאתו לאור של המשורר המת

תסריט: ישראל ברייט ,רן שריג ועידן לוי I הפקה: אסף אמיר
 
הפיכת המערכון הסאטירי של קישון "רעש" הרלוונטי לחיינו לא פחות מביום שנכתב , לליברית עבור אופרה קומית במערכה אחת. דמויות הורחבו והעמיקו וניתן להן פתחון פה שלא היה להן במערכון וכך מתאפשרת הצצה לעולמן הפנימי והרגשי באמצעות טקסטים בשירה - אריות ורצי'טטיבים. כך הפך המערכון "רעש" שנכתב באמצע המאה הקודמת לתסריט של "הוצאתו לאור של המשורר המת" מיוזקל קולנועי סהרורי ואבסורדי, שהוא התפתחות טבעית וגלגול כמעט מתבקש לטקסט המקורי של קישון.
 
לתפארת מדינת ישראל
תסריט ובימוי: יניב סגלוביץ'
 

אבי כהן מתבשר על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי נמצא שהוא תואם בכל תחומי החיים, ל"ממוצע" בחברה הישראלית ולאור כך הוא מוכתר כ"הישראלי הממוצע". התקשורת מחבקת אותו והוא הופך בן לילה בעל כורחו לסמל לאומי וסלבריטאי מהשורה הראשונה. נשיא המדינה אף מזמין אותו להדליק משואה ביום העצמאות. עם הזמן ובעידוד אשתו, לומד אבי ליהנות ממעמדו החדש ויחד הם מתרגמים את התהילה הלאומית לעסק כלכלי שמצליח קצת יותר מדי. 

 

 
לחופש נולד / אנימציה
תסריט ובימוי : ליאב צברי
 
אפרים ורעייתו רוכשים מכונת כביסה לביתם ומבחינים שבעת פעולת הסחיטה המכונה קופצת ממקומה. המצב הופך בלתי נסבל כשהמכונה רומסת את אופניו של הבן. אז מחליטה האישה לקשור את המכונה אך נסיונות הקיבוע רק יוצרים סיכונים חדשים . מחוסרי ברירה הם מוותרים על נסיונות העיגון ומשלימים עם אופייה הקופצני והמכונה הופכת למעין חיית מחמד בביתם. עד שיום אחד הם מבחינים שהמכשיר מאוהב במכונת הכביסה של השכנים . אפרים מתייעץ במומחה שממליץ להעלות את משקל הכביסה שהם מכניסים , על מנת להכביד על תנועתה . הפתרון ששם קץ לטלטולי המכונה , מכמיר את ליבו של אפרים והוא מחליט לשחרר את המכונה לטיול לילי לעבר המכונה שממול.